Easter Seals Jobs

Job Information

Cummins Inc. Contabil Senior - Specializat in Taxe in Dolj, Romania

DESCRIPTION

Căutăm un Contabil Fiscal experimentat să se alăture echipei noastre financiare din Craiova, România , care va fi responsabil pentru pregătirea declarațiilor fiscale complexe și implementarea proiectelor complexe legate de aplicarea legislației fiscale.

RESPONSIBILITIES

Responsabilitati:

  • Intregistare diverselor note contabile: salarii, TVA, taxe si impozite declarate la bugetul de stat si la bugetul local;

  • Evidenta mijloacelor fixe si a imobilizarilor in curs de executie;

  • Inregistrarea avansurilor spre decontare si a deconturilor de cheltuieli;

  • Verificarea inregistrarilor contabile, fiselor de cont, jurnalelor de TVA, balantei lunare;

  • Verifica si reconciliaza conturile contabile la sfarsitul lunii;

  • Participare la inventarierea anuala;

  • Pregateste rapoarte si participa activ la procesul anual de Audit extern;

  • Pregatirea, intocmirea, verificarea si depunerea raportarilor care autoritatile statului:

  • ANAF (D100, D300, D394, D390, recuperare TVA etc)

  • Primaria: taxe si impozite locale

  • BNR

  • Institutul de Statistica

  • Documentarea permanenta cu privire la modificarile legislatiei in domeniul contabil si fiscal

  • Alte sarcini si responsabilitati aferente departamentului financiar-contabil, in functie de proiectele companiei

QUALIFICATIONS

Cerinte :

  • Diplomă de licență în Contabilitate, Finanțe sau o disciplină relevantă (legislație fiscală, prețuri de transfer etc.).

  • Experienta relevanta in domeniul financiar-contabil, minin 5 ani, inclusiv balanta si bilant

  • Experienta in contabilitatea unei firme de productie

  • Experienta in contabilitatea unei firme multinationale reprezinta un avantaj

  • Cunostinte solide de legislatie fiscala si contabile

  • Cunostinte solide de operare PC, in special Microsoft Office Excel

  • Capacitatea de a lucra in echipa, dar si independent

  • Abilitati de analiza si sinteza, atentie la detalii, foarte buna gestionare a timpului

  • Persoana responsabila, punctuala, dinamica, orientata spre rezultate

  • Cunostinte limba engleza

  • Certificare profesionala: CECCAR

Ce oferim:

  • Un mediu de lucru cald și o atmosferă deschisă.

  • Pachet salarial atractiv cu beneficii suplimentare.

  • Compensație variabilă bazată pe obiectivele organizației globale.

  • Oportunități de dezvoltare a carierei într-un mediu internațional.

Job Finance

Organization Cummins Inc.

Role Category Hybrid

Job Type Exempt - Experienced

ReqID 2404466

Relocation Package No

DirectEmployers